Brisbane w Australii

Wolontariat w Brisbane – Ciekawostki o QLD

Brisbane to przepiękne miasto, położone nad Oceanem Spokojnym, gdzie ostatnio przebywamy. Znaleźliśmy wolontariat i pomagamy w renowacji domu Collette i Davida; dbamy o ogród, budujemy ogrodzenia oraz go dekorujemy, gdyż będzie wystawiony na sprzedaż.
Pracujemy tylko 4 / 5 godzin od poniedziałku do piątku i pomimo tego, nie mamy czasu na wstawianie postów. 🙂

Zwiedzamy Brisbane, odkrywamy nowe pasje, Michał zaczął college w zeszłym tygodniu, mi już całkiem dobrze idzie szycie na maszynie 🙂 Kupiliśmy samochód, więc zawsze jest jakieś lepsze zajęcie od siedzenia w domu. Michał ostatnio zdał prawko, dopiero Learner Permit, ale już może prowadzić 🙂

Mają tu duże publiczne biblioteki i ostatnio zmobilizowaliśmy się do czytania książek w j.angielskim. Raz w tygodniu z całą ekipą jeździmy na grilla, wspólnie oglądamy seriale i czasem układamy puzzle 😉

Podoba nam się tutaj i wygląda na to, że zostaniemy nieco dłużej!

Sama idea wolontariatu (www.workaway.info) jest świetna. Trafiły nam się ‚wakacje u cioci i wujka’, panuje tu strasznie rodzinna atmosfera. Dodatkowo dowiadujemy się o okolicy troszkę więcej niż na zwykłych wakacjach.

To jak mieszkać z własnym przewodnikiem. :)

Brisbane

Ciekawostki dotyczące Brisbane / Queensland

Osiatkowane plaże

Nie trzeba się tu obawiać rekinów, gdyż każda patrolowana plaża jest tutaj osiatkowana. Kilka razy dziennie wysyłane są patrole, które sprawdzają, czy któraś z sieci się nie przerwała.
Występują tu czasami niebezpieczne prądy morskie, dlatego najlepiej pływać na patrolowanych plażach między rozstawionymi flagami. Warto również wiedzieć, że na plaży co kilkadziesiąt metrów wbity jest słup z numerem danego odcinka plaży. Należy go podać w razie wypadku dzwoniąc na pogotowie, aby przyjechali dokładnie w miejsce gdzie się znajdujemy. Uwierzcie mi, plaże mogą tu być napraaawde długie.
Wszystkie plaże w Australii są darmowe 🙂

Graffiti zdobiące miasto

W Brisbane, można zauważyć graffiti na mostach, skrzynkach elektronicznych, murach. Ciekawostką jest, iż rząd płaci za ich wykonanie,a każdy rysunek nawiązuje do danej okolicy.

Grafiti w Brisbane
(Zdjęcie zaczerpnięte z streetnews).                                                     Powódź w 2011r.

Grille w parkach i na plaży

W dzień wolny, można wybrać się do parku, lub na plaże na piknik. Znajdują się tam darmowe elektryczne grille, które codziennie rano są czyszczone przez pracowników miejskich.

Wystawy domów

Pierwszy raz również spotkaliśmy się z alternatywą dla projektów domów. Można się tu udać do dzielnicy, w której wszystkie domy są wyłącznie wystawowe. Przechodzi się do nich przed budynek agencji, dostaję się książeczkę z cenami, po czym można wejść do każdego z domów i zdecydować się na budowę jednego z nich.

Zakaz posiadania królików

Zbyt duża liczba królików oraz ich szybkie rozmnażanie się, powodowały degradację gleby, uszkadzały roślinność poprzez jedzenie nasion i sadzonek oraz wyjadanie rodzimych ziół i traw. Stan Queensland jako jedyny zaczął sukcesywnie kontrolować ich liczbę. Dlatego właśnie nielegalne jest trzymanie królika jako zwierzątka domowego. Urząd miasta zachęca również do zgłaszania miejsc w którch zwierzęta się pojawią.

Dużo darmowych atrakcji

Najlepsze jest tutaj to, że wcale nie musisz mieć dużo pieniędzy, żeby robić fajne rzeczy. 🙂 Jest tu świetna plaża oraz basen w centrum miasta, darmowe są również niektóre muzea oraz galerie sztuki, ogrody botaniczne. Darmowy prom CityHooper – już sam widok z rzeki na miasto jest przepiękny i warto poświęcić na to chwilę. Można odwiedzić darmowy park koali Daisy Hill.

Daisy Hill koala centrum

Plaża na South Banku w Brisbane

Tunele wykopane pod miastem

W Brisbane wykopanych jest kilka tuneli pod miastem, które rozładowywują korki w mieście. Najpopularniejszy z nich prowadzi na lotnisko, a jego długość to ponad 6.5 km.
Stan Queensland zakupił maszyny do kopania tuneli i teraz wypożycza je innym stanom.

Wielki plac budowy

Brisbane to niesamowicie szybko rozwijające się miasto i jest uznawane za drugi po Dubaju największy ‚plac budowy’ na świecie.

Wspinaczka na Story Bridge

W centrum znajduje się most, po którym można przespacerować się górną kondygnacją (widoczne na zdjęciu łukowate elementy konstrukcyjne to również ścieżka dla turystów). Koszt to minimum 100 dolarów, jednak brzmi ciekawie :)
Story Bridge w Brisbane

Więcej zdjęć i opisów atrakcji w następnym poście 🙂

2 thoughts on “Wolontariat w Brisbane – Ciekawostki o QLD

    1. Hej 😉 Pomagaliśmy w renowacji domu. Faceci stawiali płoty, betonowe wylewki, a dziewczyny w ogródku, albo w domu przy dekoracjach, czy sprzątaniu. Teraz jesteśmy na Housesittingu. Opiekujemy się kotem i ogródkiem, w zamian za zakwaterowanie podczas nieobecności właścicieli. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *