Mt tamborine wodospad

Jak spędzić czas na Mount Tamborine?

Odwiedź górę Mt Tamborine, położoną zaledwie godzinę drogi od Brisbane i Gold Coast – jest jednym z tajnych skarbów Queensland. Przy tak wielu atrakcjach, jakie ma do zaoferowania na pewno nie będziecie się nudzić 😉

Jak spędzić czas na Mount Tamborine?

Mt Tamborine - las deszczowy

Cedar Creek Falls, Mt Tamborine

Wodospady znajdują się niecałe 20m od parkingu 😉 Parking ma tylko kilkanaście miejsc, więc w takie dni jak weekendy czy święta, może być zajęty. My właśnie na taki dzień trafiliśmy 🙂 Pan mieszkający obok wyszedł naprzeciw problemom i wpuszczał samochody na teren swojej posesji w cenie 10$ za całodniowy pobyt. Miejsce świetnie nadaje się na weekendowy wypad z rodzinką czy piknik. W wodzie było dużo dzieci, więc mniemam, że jest w miarę bezpiecznie.

Cedar Creek Falls - Wodospady Mt Tamborine

Gallery Walk, Mt Tamborine

Warto się również wybrać na „Mt. Tamborine Gallery Walk”. Dzięki niezwykle różnorodnym i tętniącym życiem kolorom sklepów, galerii sztuki, winiarni, restauracji i kawiarni ‚Mt. Tamborine Gallery Walk” jest zdecydowanie jedną z najbardziej znanych i popularnych atrakcji turystycznych na górze Mt Tamborine.

Gallery Walk Tamborine MT

W jednym ze sklepików kupiliśmy popularne tutaj Australijski Fudge. W składzie sam cukier, 🙂 ale za to przepyszne!

Australian Fudge - Mt taamborine

Ogromne wrażenie, również wywarł na nas sklep z kukułkami 😉

Sklep z kukulkami - mt tamborine

Oraz świat bajek… 🙂 Jakby komuś brakowało inspiracji na pokój dziecięcy. 😉

No i nie można tutaj zapomnieć o sklepach z pamiątkami. W jednym z nich oprócz popularnych pamiątek, czy wyrobów aborygenów, napotkaliśmy się na dość niecodzienny breloczek do kluczy: Moszna kangura 🙂

Mt tamborine pamiatki

Na Mt Tamborine znajduję się też „the Polish place” polska restauracja, o której akurat dowiedzieliśmy się już po powrocie do Brisbane. Nic straconego 🙂 Jeszcze tam wrócimy!

Curtis Falls Walk, Mt Tamborine

„Curtis Falls Walk” to popularny szlak na Mt Tamborine, o długości zaledwie 1,5km. Prowadzi przez bujny las deszczowy do wspaniałego wodospadu Curtis, który w przeciwieństwie do „Cedar Creek Falls” można oglądać jedynie z platformy widokowej. Spowodowane jest to kolonią tak zwanych „Glow Worms”, czyli świecących larw spotykanych w Australii i Nowej Zelandii.
Przy wodospadach niestety ich nie widać, światło je płoszy. Żeby je zobaczyć, wybraliśmy się na wycieczkę „Glow Worm Tour”.

Curtis Falls mt tamborine

Curtis Falls Mt tamborine

Curtis Falls Mt tamborine

jaszczurka na mt tamborine

Glow Worm Tour, Mt Tamborine

Jaskinia, w której znajdują się te małe stworzonka, jest jaskinią sztuczną, zaprojektowaną bardzo realistycznie, z takimi formacjami jak stalagmity , stalaktyty, elementy wodne i ryby jaskiniowe. Tam został nam pokazany krótki film dokumentalny o „Glow Worms”. Później przewodnik zaprowadził nas do drugiej jaskini wypełnionej tysiącami lśniących larw.

Wrażenie podobne do nieba pełnego gwiazd, nie było nic widać oprócz malutkich niebieskawych światełek. 😉 Dopiero za pomocą latarki z czerwonym światłem mogliśmy zobaczyć je z bliska.

Właściwie „Glow Worms” to larwy komara grzybowego (Arachnocampa flava). Konstruują one „wnyki” (jak sieć pająka) wykonane z jedwabnych nici i lepkich kropelek, aby uchwycić i zjeść owady przyciągnięte do ich blasku. Im mocniejsze światło, tym robaczek jest bardziej głodny. 🙂 „Glow Worms” wytwarzają światło, tylko w stanie larwalnym. Wstęp do jaskini jest płatny i kosztuje 12$ za osobę dorosłą.

Chcielibyśmy zobaczyć te robaczki w naturalnej jaskini i dowiedzieliśmy się, że podobno jest to możliwe w Springbrook National Park.

Glow Worm Cave Mt tamborine

 

glow worm
Zdjęcie: Stephen Mudge ze strony flickr.com. Tak wyglądam larwa z bliska. My niestety nie mogliśmy robić zdjęć 😉
Jak wam się podoba Mount Tamborine?

4 thoughts on “Jak spędzić czas na Mount Tamborine?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *